سوئیس

 سوئیس یک کشور قدرتمند در زمینه اقتصاد محسوب می‌شود و یکی از کشورهای ثروتمند جهانی است. این کشور به اندازه ۴۱.۲۸۳ کیلومتر مربع مساحت دارد و در لیست کشورهای کوچک قرار دارد. همسایه‌های این کشور فرانسه، آلمان و ایتالیا و اتریش هستند. افرادی که به کشور سوئیس سفر می‌کنند اغلب شهرهای بازل، ژنو و لوزان و زوریخ را برای گشت و گذار انتخاب می‌کنند.این کشور در حدود ۲۶ کانتون دارد و ۱۷ بخش آن نیز به زبان آلمانی است. زبان کشور سوئیس اغلب فرانسوی است. امید به زندگی کشور سوئیس رتبه دوم در دنیا را دارد. در این کشور به ازای هر کیلومتر مربع مساحت یک مسیر پیاده روی در نظر گرفته شده است و بافت شهرهای کشور سوئیس بسیار زیبا و خاص هستند. این کشور بهترین مکان برای قایق سواری محسوب می‌شود. سوئیس  در محل تلاقی اروپای جنوبی، مرکزی و غربی قرار سوئیس یکی از کشورهای پیشرفته دنیا به شمار می‌رود که از اقتصادی قدرتمند و تجارت آزاد برخوردار است. قوانین گمرکی این کشور دست و پا گیر یا بیش از حد سختگیرانه نیستند. موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد و ترجیحی به منظور تسهیل تجارت در این کشور درنظر گرفته شده‌اند و با وجود قوانین دقیقی که این کشور دارد اما مانع فعالیت‌های تجاری نمی‌شود. این کشور از قسمت شرقی با لیختن اشتاین و اتریش، از قسمت شمال با آلمان، از قسمت غربی با فرانسه و از قسمت جنوب با ایتالیا همسایه است. سوئیس از لحاظ جغرافیایی در میان فلات ژورا، آلپ و سوئیس تقسیم بندی شده است. آلپ بخش بزرگی از قلمرو سوئیس را به خود اختصاص داده است. شهرهای بازل، ژنو و زوریخ در این فلات قرار دارند که بزرگ ترین مراکز اقتصادی سوئیس هستند. در این سه شهر دفتر اصلی بانک تسویه حساب های بین المللی، دومین دفتر بزرگ سازمان ملل، مقر فیفا، دفاتر بین المللی ILO، WHO و WTO قرار دارند. علاوه بر این ها فرودگاه های بین المللی سوئیس نیز در این شهرها هستند.فرهنگ سوئیس غنی از تاریخ و میراث است و مسیحیت دین اصلی آن است. رومانش، ایتالیایی، فرانسوی و آلمانی زبان های رسمی سوئیس هستند. نظام حقوقی، قانون مدنی با بررسی قضایی هر قانونی است و نوع حکومت، جمهوری فدرال است.

اقتصادسوئیس

کشور سوئیس در لیست کشورهای ثروتمند در دنیا قرار دارد به طوری که درآمد سالانه این کشور در بالاتری رتبه دیده می‌شود. شهرهای زوریخ و ژنو در کشور سوئیس قطب‌های اقتصادی به شمار می‌آیند. در این کشور بانکداری در وضعیت بسیار قدرتمندی ظاهر شده است به طوریکه سیاست‌های جدید بانکداری کشور سوئیس سبب شده است که رشد اقتصادی در این کشور ۷۵ درصد بیشتر از ۱۰ساله گذشته شود.از دیگر بخش‌های اقتصادی ارزشمند در کشور سوئیس بیمه است. زیرساخت بیمه کشور سوئیس از سایر کشورهای بزرگ دنیا نیز فراتر رفته است و مشخص است که در سال‌های آینده از آلمان  نیز پیشی می‌گیرد. بیمه تمام خانوارهای را پوشش می‌دهد. هر یک از شهرهای کشور سوئیس دارای منبع مالی مخصوص به خود است. گردشگری در سال‌های اخیر در کشور سوئیس توانسته رتبه بسیار بالایی داشته باشد به طوری که اقتصاد این کشور را نیز تحت تأثیر قرار داده است. کشور سوئیس بسیار زیبا است و هرساله تعداد زیادی گردشگر به این کشور سفر می‌کنند.این کشور به نوبه خود توانسته در زمینه گردشگری به رشد خوبی دست یابد. قیمت فرانک کشور سوئیس به طور دوره‌ای تعیین می‌شود. تولید ناخالص کشور سوئیس در سال ۲۰۱۸ در حدود ۹.۳۰۰ میلیارد دلار اعلام شده است و درآمد سرمایه برای هر فرد این کشور از ۳۹ هزار دلار آغاز شده و قطعاً شغل‌های تخصصی به درآمد بیشتری دست خواهند یافت.در نظر داشته باشید که در این کشور در حدود سه میلیون و ۹۰۰ هزار نفر مشغول به کار هستند به طوریکه در حدود ۴ درصد در بخش کشاورزی و در حدود ۳ درصد در بخش صنعت و بیش از ۱ درصد نیز در بخش خدمات مشغول هستند. نرخ بیکاری در کشور سوئیس در حدود یک درصد اعلام شده است و نرخ تورم نیز در حدود ۶ درصد است.محصولات صادراتی در کشور سوئیس ماشین آلات و مواد شیمیایی است در سال‌های اخیر شاهد صادرات آهن آلات از کشور سوئیس به کشورهای همسایه نیز بوده‌ایم این کشور روال صادراتی خود را به کشور آلمان ۷ درصد، آمریکا یک درصد، ایتالیا ۸ درصد و فرانسه ۶ درصد اعلام کرده است. صادرات کشور سوئیس به انگلیس با ۸ درصد بیشترین رتبه را به خود اختصاص داده است. در این کشور منسوجات بیشترین درصد واردات را شامل می‌شود که بیشتر از کشور آلمان است.

 

موقعیت جغرافیایی

کشورسوئیس دارای ۷.۵ میلیون نفر جمعیت است. ۶۴ درصد از مردم این کشور به زبان آلمانی صحبت می‌کنند. البته زبان آلمانی بیشتر در بخش‌های شمالی این کشور دیده می‌شود. واحد پول کشور سوئیس فرانک است و نرخ فرانک کشور سوئیس به طول دوره‌ای با سیاست کشور تغییر می‌کند. آب و هوای کشور سوئیس اغلب معتدل است و تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد و برفی دارد. در این کشور بلندترین یخچال‌های کوهستانی آلپ به طول ۱۴ مایل است. این کشور بسیار زیبا و مدرن طراحی شده است.در بخش‌های جنوبی کشور سوئیس شاهد آب و هوای سرد هستید و در بخش‌های مدیترانه‌ای نیز آب و هوای معتدل دیده می‌شود. تابستان‌های این کشور گرم و مرطوب است اما گاهی نیز شاهد باران‌های متناوب خواهیم بود. رطوبت در فصل زمستان در کشور سوئیس کمتر دیده می‌شود. افرادی که قصد دارند با ویزای گردشگری وارد خاک کشور سوئیس شوند باید بدانند که فصل‌های شلوغ گردشگری در این کشور ماه‌های جولای و آگوست اعلام شده است به طوری که وضعیت هوا در مطلوب‌ترین شکل خود دیده می‌شود.در فصل‌های تابستان و بهار هتل و هاستل‌ها به سرعت پر می‌شود. افرادی که به ورزش‌های زمستانی علاقه دارند می‌توانند فصل زمستان را گزینه خوبی برای سفر خود بدانند و در صورتی که هدف اصلی شما صرفه جویی در هزینه‌ها است باید به سراغ ماه‌های نوامبر تا مارس بروید این ماه گردشگران کمتری به کشور سوئیس سفر می‌کنند و قیمت‌ها ارزان‌تر است. کشور سوئیس دارای پوشش گیاهی بسیار زیبایی است به طوریکه یکی از بخش‌های سفر بازدید از پارک‌های این کشور و همینطور فضای سبز و زیبای آن است.کشور سوئیس به طور کلی در فصل زمستان نیز فضای تفریحی بسیار عالی برای افراد فراهم می‌سازد به طوری که افراد اسکی سوار در این فصل‌ها می‌توانند از سفر خود نهایت لذت را ببرند. در طول سال در این کشور جشن‌ها و فستیوال‌های زیادی برگزار می‌شود. کنسرت‌های خیابانی بخش مهمی از زندگی افراد در کشور سوئیس محسوب می‌شود.

صادرات به سوئیس بیشتر از چه کشورهایی است؟

تجارت خارجی سوئیس بر اساس سیاست های سرمایه گذاری آزاد و تجاری لحاظ شده و اکثرا با آمریکا و کشورهای همسایه مانند آلمان ، فرانسه ، بریتانیا ، ایتالیا می باشد.

بیشترین کالاهای صادراتی از سوئیس به جهان

مواد شیمیایی، ساعت دیواری و ساعت مچی، مواد غذایی، ابزار آالت، جواهرات، ماشین آالت، دارو، فلزات گرانبها، منسوجات، رولکس، راجر فدرر

قوانین گمرکی در واردات کالا از سوئیس

 سازمان گمرک سوئیس قوانین موشکافانه‌ای را به منظور جلوگیری از وارد کردن محصولات تقلبی درنظر گرفته است. این سازمان همچنین ممنوعیت‌هایی را برای واردات محصولاتی مانند اسلحه، محصولاتی که خشونت را ترویج می‌کنند و مواد مخدر درنظر گرفته است.گمرک سوئیس همچنین موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد و موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی را با بسیاری از کشورها منعقد کرده که امر تجارت را تسهیل می‌کند. در مجموع، این گمرک قوانین و مقررات بسیاری را برای تسهیل و روانسازی فعالیت‌های تجاری وضع کرده و تخفیفاتی را نیز برای عوارض گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده درنظر گرفته است.
سازمان گمرک سوئیس به فعالیت‌های بین مرزی شامل حمل‌ونقل کالا، واردات و صادرات محصولات که از سوی شرکت‌ها، صاحبان کسب و کار و اشخاص حقیقی انجام می‌شود نظارت می‌کند.با امضای موافقت‌نامه بین انجمن تجارت آزاد اروپا و کشور سوئیس؛ این کشور می‌تواند با دیگر کشورهایی که موافقت‌نامه تجارت آزاد را امضا کرده‌اند روابط تجاری آزاد داشته باشد. بر اساس این موافقت‌نامه آیین دادرسی تجارت و تسهیل امور و فعالیت‌های گمرکی میان کشورهایی که چنین موافقت‌نامه‌ای را با انجمن تجارت آزاد اروپا امضا کرده‌اند اعمال می‌شود. سوئیس موافقت‌نامه تجارت آزاد را با بسیاری از کشورها منعقد کرده است.

قوانین عوارض گمرکی کالا در کشور سوئیس
عوارض گمرکی به‌طور عموم براساس وزن خالص محصول و البته وزن بسته‌بندی محاسبه می‌شوند.
به طور کلی نوشیدنی‌های الکلی، تنباکو، مواد غذایی، منسوجات و جواهرات از محصولاتی هستند که عوارض گمرکی بیشتری به آنها تعلق می‌گیرد.

مالیات ارزش افزوده
۸ درصد از ارزیابی گمرکی برای مالیات ارزش افزوده در نظر گرفته می‌شود. البته برای برخی محصولات نیز تخفیف ۲/۵ درصدی اعمال می‌شود که این محصولات شامل مواد غذایی، کتاب، مجلات و داروها هستند. هزینه‌های گمرکی از جمله عوارض گمرکی افزوده به مسافتی که محصول مورد نظر تا سوئیس طی کرده بستگی دارند. مالیات ارزش افزوده محصولات خارجی به عنوان درصدی از ارزیابی محصولات تجاری به شمار می‌روند و هزینه‌های گمرکی به فرانک سوئیس محاسبه می‌شوند.

 

آیین‌نامه واردات

واردات برخی محصولات خاص در سوئیس ممنوع بوده یا محدودیت‌هایی برای آنها در نظر گرفته شده که واردات این محصولات تنها با اجازه نامه و کامل کردن و مقررات وضع شده در حوزه واردات محصولات ممکن است. محصولاتی که درباره آنها محدودیت و سختگیری‌هایی وجود دارد شامل این موارد هستند:اسلحه (اسلحه گرم، چاقو، شوک الکتریکی، اسپری فلفل و.. مواد مخدر و داروهای دارای مواد مخدر،
*‌ داروها و مواد دوپینگ،
*‌ محصولات دارای تصاویر مستهجن و خشونت‌آمیز
*‌ محصولات سرقتی
*‌ آرم‌ها و طراحی‌های تجاری تقلبی
*‌ اموال فرهنگی واردات حیوانات و محصولات مورد نیاز حیوانات از کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند

موافقت‌نامه تجارت آزاد

واردات محصولات از کشورهایی که سوئیس با آنها تفاهمنامه تجارت آزاد منعقد کرده یا کشورهای در حال توسعه، می‌توانند بدون پرداخت عوارض گمرکی یا با پرداخت عوارض بسیار اندک در سوئیس انجام شود.هزینه ترخیص کالا از گمرک برای هر شرکتی متفاوت است و بستگی به نوع فعالیت شرکت مربوط و نوع محصولاتی دارد که وارد کشور می‌شوند.

تعرفه‌های گمرکی سوئیس

 سوئیس موافقت‌نامه تجارت آزاد را با بسیاری از کشورها امضا کرده است. قوانین این موافقت‌نامه‌ها در حوزه محصولاتی اجرا می‌شوند که مطابق با قوانین اصلی و آیین‌نامه «تجارت آزاد» معامله شوند.اگر تاجران سوئیسی قصد دارند محصولات خود را با عوارض گمرکی کم یا معافیت مالیاتی به کشور مقصد صادر کنند نخست کشور مقصد باید موافقت‌نامه تجارت آزاد را با سوئیس منعقد کرده باشد و مدرکی مبنی بر اصل بودن و تقلبی نبودن محصولات صادراتی ارائه شود. همچنین حیوانات و محصولات مرتبط با حیوانات از اتحادیه اروپا یا کشورهای جهان سوم که از اتحادیه اروپا یا سوئیس حمل‌ونقل شده‌اند می‌توانند زیرنظر قوانین گمرک سوئیس اظهار شوند.